Menu




PRAKTIĶA PIEREDZE: Honey Bee ST pļāvējs – vālotājs

Intervija 23.04.2025   

PRAKTIĶA PIEREDZE: Honey Bee ST pļāvējs – vālotājs


Tehnoloģija, kas četras reizes paātrina zirņu novākšanu

Lietuvas vidienē Ķēdaiņu rajonā zemnieks Donatas Vaitelis saimniekot sāka, tiklīdz bija sasniedzis pilngadību, 18 gadu vecumā. Viņš savā bioloģiskajā saimniecībā darbojas jau 20 gadus. Zirņu un daudzgadīgā āboliņa pļaušanai viņš tagad izmanto 6 metrus platu Honey Bee ST hederi, kas ievērojami paātrina ražas novākšanas procesu. "Vālā saliktus zirņus ar kombainu varam apstrādāt četras reizes ātrāk, nekā kuļot pa tiešo," apliecina zemnieks.

D. Vaitelis vada jaukta tipa saimniecību: audzē 250 limuzīna gaļas liellopus un apstrādā 700 hektārus zemes. No šīs platības viņam pašam pieder ap 320 hektāru, bet pārējā platība tiek nomāta. "Mans tēvs vairs nenodarbojas ar lauksaimniecību, es no viņa īrēju 180 hektārus, tāpēc uz 500 hektāriem zemes dokumentos ir Vaiteļu uzvārds," piebilst zemnieks. Saimniecībā esošās pļavas aizņem aptuveni 160 hektāru. Pēc viņa teiktā, tām tiek iedalītas neauglīgas platības ar zemiem ražības rādītājiem, bet pārējā platība tiek izmantota dažādu lauksaimniecības kultūru audzēšanai.

Donatas ik gadu iesēj ap 200 ha ziemas kviešu, ap 100 ha auzu, ap 80 ha zirņu, šogad eļļas redīsiem plānoti 60 ha, bet daudzgadīgā āboliņa platība ir 100 ha. "Dzīvnieku barībai un pārdošanai audzēju auzas, zirņus, kviešus. Parasti 20 procentus no ražas izlietoju lopbarībai un aptuveni 80 procentus pārdodu. Daļu stiebrzāles (daudzgadīgo āboliņu) sējumu atvēlam savām sēklām un arī pārdodam. Eļļas redīsus audzējam sēklu uzņēmumiem," ražošanas proporcijas norāda lauksaimnieks. Protams, saimniecībā audzē arī starpkultūras.

Dalītā ražas novākšana dažām kultūrām ir daudz efektīvāka

Vaicāts, kā atklājis dalīto ražas novākšanas tehnoloģiju, Donatas atbild, ka šādu sistēmu izvēlējies bioloģiskās saimniekošanas dēļ. "Konvencionālajās saimniecībās parasti izmanto ķimikālijas, lai izlīdzinātu augu gatavību. Bioloģiskajās saimniecībās jāizmanto citas metodes. Viena no tām ir nopļaut vālos, savākt un kult ar parastajiem kombainiem. Iepriekš šo tehnoloģiju izmantoju tikai daudzgadīgajam āboliņam un strādāju ar pavecu pašgājējpļāvēju Shelbourne Reynolds."

Daudzgadīgā āboliņa platība Donāta saimniecībā ir aptuveni 80-90 hektāru. Pagājušajā gadā viņš sāka meklēt jaunāku lentveida pļāvēju. "Ļoti paveicās, ka Lietuvā ir parādījies Kanādas kompānijas Honey Bee oficiālais pārstāvis – kompānija Žemtiekimas. Vēl jo vairāk, viņiem bija Honey Bee ST pļāvējs ar tieši tādu darba platumu, kādu vēlējos. Man pat nebija laika acis pamirkšķināt, kad pļāvējs jau bija manā pagalmā," smejas zemnieks.

Ideāla kopēšana

Pēc Donata teiktā, šāda veida pļaujmašīna ideāli kopē augsnes virsmu un var izveidot vālu vai nu centrā, vai kreisajā vai labajā pusē. "No traktora kabīnes var hidrauliski iestatīt, kadu vālu nepieciešams izveidot. Ar šo pļāvēju – vālotāju es varu salikt kopā divus vālus, un jaudīgs kombains to var savākt. Mēs parasti apbraucam lauku, veidojot vālu centrā, un tad metam to uz vienu pusi," tehnoloģijas principus skaidro zemnieks.

Pēc viņa teiktā, pļāvēja kopēšanas sistēma ir ļoti vienkārša, nav nekādas elektronikas. "Tam ir atsperes, kas šūpojas. Un, ja nav elektronikas, tas nozīmē, ka nevar būt nopietnu bojājumu, jo tā darbība ir ievērojami vienkāršāka," stāsta D. Vaitelis, runājot par iekārtas priekšrocībām.

Honey Bee ST var uzstādīt pie traktora priekšējās trīspunktu uzkares. Donatam ir trīs traktori – 400 ZS Claas Axion 950, 250 ZS Deutz Fahr 7250 TTV Warrior un 250 ZS New Holland 7060. "Izmantoju to traktoru, kurš tajā laikā ir brīvs. Tas lieliski darbojas gan ar 400, gan ar 250 zirgspēku traktoriem," saka Donatas.

Paātrina un atvieglo ražas novākšanu

Donatas stāsta, ka Honey Bee ST lentveida pļāvējs viņam vairāk bijis vajadzīgs daudzgadīgajam āboliņam. Āboliņš, kas salikts vālos, izžūst kā siens, sēklas nogatavojas vienmērīgi. Pēc viņa teiktā, kombains kuļ sausu masu, tāpēc tā labāk atdalās, un, kad sēklas ir vienādas gatavības, uzlabojas arī to dīgtspēja, kas sēklkopībā tiek augstu vērtēta.

"Izrādās, ka šāda dalītā ražās novākšanas sistēma lieliski der gan zirņiem, gan rapsim," stāsta D. Vaitelis. Pērn ar Honey Bee ST tika nopļauti ap 80 hektāru āboliņa un ap 80 hektāru zirņu. "Nemelošu, zirņus novācām četras reizes ātrāk nekā kuļot pa tiešo ar kombainu," apliecina Donatas.

"Mums zirņu sējumos ir grūti tikt galā ar nezālēm, un arī rušināšana īsti nepalīdz. Kuļot pa tiešo ar kombainu, nopļaujam zaļo masu, kas ļoti noslogo kombainu. Nav skaidrs, cik no tiem zirņiem iekrīt bunkurā, cik paliek baložiem," pieredzē dalās Donatas.

Viņš stāsta, ka zirņu novākšanas dalītā tehnoloģija ir pārsniegusi cerības. Zirņu novākšana pērn sākās gandrīz vienlaikus ar graudu kulšanu. "Nopļāvām, pēc tam uznāca lietus. Man bija liels prieks, ka pirms lietavām bijām zirņus salikuši vālā. Citādi tie būtu pieplacināti pie zemes, nezāles būtu vēl vairāk sadīgušas, un jautājums, cik zirņu būtu nonācis bunkurā," stāsta zemnieks.

Tiešai zirņu kulšanai ir vairākas negatīvas nianses. Saulainā dienā zirņu kulšanu var sākt tikai pusdienlaikā, un jābeidz ap pieciem vakarā. "Lai arī saule joprojām šķiet augstu debesīs, no zemes mitruma augu virskārta kļūst kā vate, un tas kombainam sāk traucēt. Dienā droši vien var nokult kādus 15 hektārus. Savukārt pļaujot vālos, briedums ir vienmērīgs, nezāles izžūst, tāpēc kombains var kult no agra rīta līdz vēlam vakaram. Tāpēc kulšanas efektivitāte ar kombainu ir aptuveni četras reizes lielāka nekā kuļot pa tiešo. 15 hektāru vietā dienā novācam 40 hektārus,» stāsta D. Vaitelis. "Šī tehnoloģija man ir ļoti efektīva, tagad es nevaru iedomāties, kā es strādātu, ja man nebūtu Honey Bee ST lentveida pļāvēja."



gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image

Jūs varētu interesēt arī


Intervija

Ģimenes auto ar 1l/100 km patēriņu – Škoda Kodiaq iV plug-in hibrīda lietotāja pieredze

Ģimenes auto ar 1l/100 km patēriņu – Škoda Kodiaq iV plug-in hibrīda lietotāja pieredze

Kā vienā automašīnā apvienot ģimenes vajadzības, aktīvas dar...

Intervija

Ērtais amerikānis no Igaunijas – RAM 1500 pikapa lietotāja pieredze

Ērtais amerikānis no Igaunijas – RAM 1500 pikapa lietotāja pieredze

Pikaps ir uzticams sabiedrotais ne tikai darbā, bet arī ārpu...